LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rruga e lënë rrugëve/ Bie propaganda e Ramës: 8 vjet nuk mbaruan 40 km rrugë

22 Nëntor 2021, 09:47, Aktualitet CNA

Segmenti rrugor Qukës?Qafë Plloçë, mund të futet në librin Gines sa i përket zvarritjeve të punimeve.

Për vite të tërë flitet se punimet, vazhdojnë, por janë punime që kurrë nuk po mbarojnë dhe po shërbejnë nga viti në vit, që ti përdorë Qeveria si propagandë.

Investimet në këtë segmet rrugore nisën shumë kohë më parë dhe sot që flasin apo sot që propagandohet nga kryeministri Edi Rama, ende s?kanë përfunduar.

Zvarritja e punimeve

Punimet në segmentin rrugor kanë nisur që në Qershor të vitit 2009 dhe parashikohej të përfundonin në 2019 dhe sikur të ishte punuar me lopata do të kishte përfunduar. Madje ende s?ka afat se kur do të përfundojë.

Qeveria Rama mori përsipër të rinisë punimet në rrugën Qukës?Qafë Plloçë , duke ndërhyrë në projektin e mëparshëm, me argumentin se kishte probleme.

Kryeministri Rama e ka reklamuar disa herë këtë rrugë, por sërish nuk është bërë gjë. Zvarritja ka ndodhur, herë duke argumentuar se duhen fonde shtesë, e herë se projekti ka problem.

Në vitin 2018, u tha se punimet do të përfundonin në Qershor po të të njëjtit vit. Por, sot jemi në vitin 2021 dhe ende rruga Qukës-Qafë Plloçë nuk ka përfunduar.

Pavarësisht kësaj, Kryeministri Edi Rama, ka filluar sërish propagandën me këtë segment rrugor. Në një postim në rrjete sociale, Rama shkruan se punimet vijojnë intesivisht.

Por pyetja është kur do të përfundojnë këto punime?

?Mirëmëngjes dhe me kantierin e Qukës – Qafë Plloçë, ku vijojnë intensivisht punimet për ndërtimin e këtij aksi rrugor të shumëpritur, i cili zbulon një tjetër pjesë të Shqipërisë magjepsëse për industrinë e turizmit dhe hap perspektiva të reja ekonomike e sociale për banorët e krejt kësaj zone, ju uroj një javë të mbarë?, shkruan Rama në rrjete sociale.

Rreth 40 km e gjatë e parashikuara në tre lote, investimi në këtë segment rrugor, fillimisht kapte shifrën e 125 milionë dollarëve, financuar nga Banka Islamike për Zhvillim.

Më pas u kërkuan edhe 23 milion euro të tjera shtesë në mënyrë që të përfundonte investimi, por që ende s?ka përfunduar.

Ndërtimi i kësaj rruge, do të ndikonte dhe në përmirësimin e jetesës së disa fshatrave, por duket se kurrë nuk do të përfundojë.

Gjithashtu dalja nga Qukësi në drejtim të Qafë Plloçës do të evitonte kalimin nga Përrenjasi dhe Pogradeci duke shkurtuar rrugën në drejtim të Korçës dhe Kapshticës./CNA.al

Rruga Qukës?Qafë Plloçë/ Investimi 125 milionë dollarë që po humbet nga dështimi i Rilindjes

Rruga Qukës?Qafë Plloçë, provë e dështimit të Rilindjes

Qukës-Qafë Plloça, fytyra e dështimit të Rilindjes/ Rama gënjen turpësisht shqiptarët

Skandali me rrugën Qukës-Qafë Plloçë/ Abuzimet shtuan kostot, duhen edhe 90 milionë dollarë

Foto-Qukës Qafë Plloçë, rruga që s’mbaron/ Dështimi i radhës së Rilindjes

Anila Denaj, ministrja që urren Korçën dhe ?dashuron? Noizy-n

Lajmet e fundit nga