LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

13 vjeçari humb jetën për një video Tik-Toku/ Reagon Ministrja e Arsimit

21 Nëntor 2021, 12:39, Aktualitet CNA

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka reaguar, pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Lushnje, ku një 13 vjeçar i ka dhënë fund jetës, duke realizuar një video për Tik-Tok.

Kushi shprehet e tronditur dhe kërkon marrjen e përgjegjësisë si nga familja edhe nga shkolla.

?Jam shumë e tronditur nga ngjarja e fundit e 13 vjeçarit në Lushnje!

Aksesi i fëmijëve në internet për një kohë të gjatë dhe në burime apo informacione të pakontrolluara dhe të parekomandueshme për moshën e tyre është një nga çeshtjet që unë kam ngritur vazhdimisht në takime të ndryshme. Edhe para pak ditësh e ngrita si alarm në takimin e zhvilluar në kuadër të projektit “Shkolla për Shëndetin” ku theksova nevojën e një debati të gjerë publik për këtë emergjencë shoqërore.

Jo vetëm shkollat dhe institucionet, por edhe familjet dhe çdo individ duhet të marrë sot përgjegjësinë për këto raste fatale?, shkruan Kushi në rrjete sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga