LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Më vjen turp që jam në këtë Kuvend”/ Socialistët “dhëmbë për dhëmbë” me njëri tjetrin

2 Nëntor 2021, 10:07, Ekonomi CNA

Diskutimi i paketës fiskale në Komisionin e Ekonomisë, ka ndezur debate mes socialistëve.

Depueti Erion Braçe ka dalë kundër skemës së TVSH për bujqësinë si dhe kundër vendosjen së taksës 65 lekë/ litër për naftën e jahteve, pikë për të cilën ka kërkuar sqarim nga Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj.

Kjo e fundit këmbënguli se paketa fiskale është hartuar dhe ka si synim rritjen e të ardhurave shtesë në buxhetin e shtetit në masën 5,2 miliardë lekë.

?Projeksioni për vitin 2022 parashikon rritjen e të ardhurave tatimore në 26,8 për qind të PBB-së. Paketa fiskale parashikon ndryshime ligjore në ligjin për Tatimin për Vlerën e shtuar, në ligjin për tatimin mbi të ardhurat. Nëpërmjet ndryshimit të propozuar rritet paga dysheme e patatueshme, nga 30 mijë lekë në 40 mijë lekë. Përfitojnë 71 mijë e 500 qytetarë në masën 550 mln lekësh në vetë, 7800 lekë në vit për qytetar. Reduktimin e normës tatimore me 50 për qind, nga 40 mijë lekë në 50 mijë lekë në muaj. Tatimi 23 për qind parashikohet të aplikohet për pagat mbi 200 mijë lekë në muaj nga 150 që është tani.Parashikohet heqja e akcizës për lëndët djegëse për industrinë. Efekti i parashikuar në buxhetin  e shtetit është 800 milion lekë. Taksa 1 qind lekë për kg për importin e qumështit pluhur. Synon mbështetje e fermerëve vendas. Me vendosjen e  takës parashikohen një efekt pozitiv për të ardhurat e shtetit me 100 milion lekë në vit?, ka thënë Ibrahimaj.

Por, Braçe ka reaguar duke kërkuar kriterin që është zbatuar për të selektuar përjashtimet që duhet të hiqen që nga ky vit, vitin tjetër e në vijim.

?Dua të gjitha rekomandimet e FMN për të gjitha përjashtimet, dhe dua të di kriterin që keni zbatuar ju për të selektuar përjashtimet që duhet të hiqen që nga ky vit, vitin tjetër e në vijim. Kush ka qenë kriteri, sepse të godasësh një sektor siç është bujqësia, ndërkohë që shumë më tepër para, sepse e thash dje dhe vijoj ta them që më vjen turp që në këtë Kuvend, sa kohë kam i vetmi diskutim që bëhet, shtyhet deri në një farë vendi dhe më pas tërhiqet. Është birra, birra, që turpërohen deputetët në sallën e Kuvendit sa herë ju duhet që të ulin kokën dhe të ngrenë dorën dhe të mbajmë në fuqi atë favor që kemi dhe më shumë para sesa tek skema e TVSH-së e imputeve bujqësore a atje tek birra. Dhe meqë e kam parë dhe e kam lexuar që është në listën e FMN që të hiqet ai lloj favori që bëhet te birra, dua të di cili ka qenë kriteri që keni zbatuar?, ka reaguar Braçe/CNA.al

Lajmet e fundit nga