LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pandemia/ Italia i mbyll sërish dyert Shqipërisë

25 Tetor 2021, 10:46, Aktualitet CNA
Pandemia/ Italia i mbyll sërish dyert Shqipërisë

Për shkak të rritjes së rasteve me Covid-19, nga dita e nesërme Italia do të mbyllë kufijtë me Shqipërinë.

Të vetmet udhëtime drejt shtetit italian, të cilat do të lejohen, janë ato për arsye esenciale, si pune apo shëndetësore.

Nga dita e nesërme, personat që duan të udhëtojnë drejt Italisë, përveç se duhet të jenë të pajisur me tamponin negativ, do të detyrohen të karantinohen për 10 ditë.

Shqipëria nuk është më në listën D të Italisë dhe kemi kaluar në listën E, duke e bërë më të vështirë udhëtimin mes dy vendeve. Ky vendim do të jetë dhe është i vlefshëm deri në 15 dhjetor.

Kujtojmë se ditën e djeshme edhe Gjermania mbajti sërish Shqipërinë në listën e vendeve me rrezik nga Covid-19, ndërsa nga ana tjetër, Kosova doli nga kjo listë./CNA.al

Lajmet e fundit nga