LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Der Spiegel paralajmëron një konflikt të ri në Ballkan/ Do ketë pasoja dramatike për Europën

24 Tetor 2021, 19:00, Aktualitet CNA
Der Spiegel paralajmëron një konflikt të ri në Ballkan/ Do

Prestigjozja gjermane ?Der Spiegel? i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. Në shkrim paralajmërohet se në Ballkan do të nisë një konflikt i ri, dhe për këtë faji i hidhet BE.

Shkruhet se BE me politikën e saj të jashtme është e pabesueshme dhe se nuk ka asnjë plan konkret për rajonin duke i lënë rrugë Rusisë dhe Kinës që të veprojnë.

?Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin më të brishtë të Ballkanit. Ai mban lidhje të ngushta me Vladimir Putinin.

Oligarku rus Konstantin Mallofejev udhëton rregullisht para zgjedhjeve në ?republikën serbe? të Bosnjës. Javën që po shkon Millorad Dodik solli në zyrën e tij në presidencën e Bosnjës në Sarajevë një fizarmonicist, i cili këndoi këngë folklorike serbe, kuptohet me tone nacionaliste.

Sipas ?Der Spiegel? çfarë po ndodh në Ballkan mund të ketë pasoja dramatike për Europën.

?Rajoni nuk është para shpërthimit të luftës, por ngjarjet janë kërcënuese?- shkruan ?Der Spiegel?.

Revista e njohur gjermane kritikon ashpër Bashkimin Europian, duke akuzuar se faktikisht nuk është i pranishëm në Ballkan. BE, sipas ?Der Spiegel?, në rajon nuk bën asgjë, nuk ka plan, nuk ka as politikë.

?Sepse së pari politika e jashtme e BE-së është përgjithmonë është komplet jokredibile nëse as në Ballkan nuk mund të bëjë diçka dhe atje lejon Rusinë dhe Kinën të veprojnë.

Fakti që BE nuk po i ofron kurrfarë perspektive vendeve të Ballkanit, ndikon në acarimin e këtyre ditëve.

Dhe së dyti: pasojat për pjesën tjetër të Europës as që mund të merren me mend nëse atje sërish do të ketë përballje të armatosura. Kjo s?mund të përjashtohet?- paralajmëron ?Der Spiegel?.

Vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor janë në pritje të një drite jeshile nga BE për nisjen e negociatave për integrim, por prej vitesh kjo po shtyhet për konflikte të brendshme të vendeve anëtare të saj./ekspres

Lajmet e fundit nga