LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Administratori i OSHEE qetëson qytetarët/ 'Deri më 1 janar 2022 tarifa e energjisë nuk preket'

25 Tetor 2021, 10:25, Aktualitet CNA
Administratori i OSHEE qetëson qytetarët/ 'Deri më 1

Administratori i OSHEE, Ardian Çela deklaroi në mbledhjen e Komisionit për Politikën e Jashtme se deri më 1 janar 2022 nuk do të ketë rritje të tarifës së energjisë elektrike.

Çela sqaroi se në këtë datë do të paraqitet një propozim nga enti rregullator, ndërsa shtoi  se për 1 milion abonentë që furnizohen nga OSHEE nuk do ketë rritje çmimesh.

?Deri më datë 1 janar tarifa nuk do të preket. Më pas më datë 1 janar enti rregullator do të paraqesë propozimin. Aktualisht nuk është aplikuar për asnjë rritje tarife. Tregu i liberalizuar ka filluar më shumë se vite përpara. Më 1 janar pjesa tjetër që janë të lidhur me tension të mesëm do dalin në treg të lirë. 

Theksoj se ka përfunduar platforma mes OST dhe OSHEE. Shtoj edhe njëherë se rritje tarifash për 1 milion abonentë që furnizohen nga OSHEE nuk do ketë. Ne krahasimet i kemi bërë me veten. Shqiptarët e kanë harruar atë periudhë kur iknin dritat. Ka ende për t?u bërë por përmirësimet janë të dukshme?, tha Çela./CNA.al

Lajmet e fundit nga