LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shtetet me pasaportat më të fuqishme dhe më pak të fuqishme në botë

21 Tetor 2021, 09:44, Aktualitet CNA
Shtetet me pasaportat më të fuqishme dhe më pak të fuqishme

Indeksi i Pasaportave Henley kanë përcaktuar se cilat janë pasaportat më të fuqishme në botë. Sipas këtij Indeksi Japonia dhe Singapori janë shtetet me pasaportat më të fuqishme në të gjithë botën.

Sepse mbajtësit e këtyre pasaportave mund të hyjnë pa vizë në 192 shtete.

Sipas Reuturs, Koreja e Jugut dhe Gjermania pasuan më pas, me udhëtim pa viza në 190 juridiksione.

Pasaporta afgane ka fuqinë më të vogël, me vetëm 26 destinacione të mundshme pa viza.

Disa pasaporta u japin bartësve të tyre më shumë liri se të tjerat.

Edhe pse Shtetet e Bashkuara janë më poshtë në renditje, pasaporta amerikane ka ende fuqi të konsiderueshme. Mbajtësit e pasaportave amerikane mund të udhëtojnë në 185 vende pa kufizime të mëdha. Ky është një nivel lirie që gëzojnë edhe qytetarët në Çeki, Greqi, Maltë, Norvegji dhe Mbretërinë e Bashkuar. Sidoqoftë, në disa shtete të tjera situata është shumë e ndryshme. Për mbajtësit e pasaportave në Afganistan, Irak dhe Siri për shembull, bota nuk është goja e tyre proverbiale. Pasaporta e Afganistanit ka fuqinë më të vogël në renditje, me vetëm 26 destinacione të mundshme pa viza. Siç tregon ky infografik, situata është e ngjashme për Irakun (28) dhe Sirinë (29), shkruan CNA.al.

Pasaportat janë një prej elementeve që përcaktojnë një shtet. Që kur lindim, bazuar ne teritoirin ku, ne pajisemi me një pashaportë. Edhe pse në dukje duket se pasaportat bëjnë një punë dhe vlejnë njësoj, në fakt nuk është aspak e vërtetë./CNA.al

Lajmet e fundit nga