LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-zv.ministrja ngre alarmin/ “Vetëm 14 studentë fizike në të gjithë vendin”

20 Tetor 2021, 19:00, Aktualitet CNA
Ish-zv.ministrja ngre alarmin/ “Vetëm 14 studentë fizike në

Ish-zv.Ministrja e Arsimit, Nora Malaj nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale, ka ngritur alarmin duke u shprehur se vendi ynë është në një krizë totale në fushën e mësuesisë dhe të studentëve  që regjistrohen në shkencat ekzakte. Malaj përkufizon si faktor ndikues në këtë situatë qeverinë, ku thekson se strategjia e ndjekur ishte tejet e gabuar, që në kohën e ministres Shahini.

?Lajmi i trishtë ishte sot se  14 studentë të regjistruar për fizikë, në të gjithë vendin.   Lajmi që të lë pa frymë . Krizë totale në fushën e mësuesisë, sidomos në shkencat ekzakte . Kam shumë kohë qe e kam paralajmëruar , pasi e gjithë strategjia e ndjekur për fushën e përzgjedhjes nga studentët në mësuesisë ishte tejet e gabuar që në kohën e zonjës Shahini . Pasi të dali në pension edhe ky brezë i përkushtuar i mësuesve të fizikë do vij momenti , shumë shpejt kur nuk do të kemi as laboratore dhe mësues fizike?, shprehet Malaj.

Më tej ajo ka bërë thirrje që institucionet të marrin masa dhe të hartohet një plan për të dalë nga kjo krizë.

?Universitetet dhe Institucionet Akademike në vend , publike dhe jo publike  duhet të marrin masa dhe ta shohin të vêrtetën në sy , së dyti institucioni i  Ministrisë se Arsimit , duhet t?i bëj nje skaner situatës dhe të hartoj  nje plan veprimi  që të dali nga kjo qendje që po shkojnë deget e mësuesise drejt rënies së lire. Nese nuk do të kemi  studentë që do refuzojnë të zgjedhim degën e mësuesisë , ne të ardhmen , shumë shpejt , nuk do të kemi mësues të aftë , që nesër te kemi studente kandidatë per te studiuar ne fushat e ndryshme si mjekësia , informatika, fushat ekonomike dhe fushat e tjera “, shkruan Malaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga