LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ka bërë shkelje të rënda të ligjit”/ ILD kërkon shkarkimin e prokurorit të njohur

20 Tetor 2021, 18:54, Aktualitet CNA
“Ka bërë shkelje të rënda të ligjit”/ ILD

Inspektoriati i Lartë i Drejtësisë ka propozuar shkarkimin e prokurorit Shkëlqim Kokona pasi dyshohet se është përfshirë në shkelje të rënda të ligjit.

ILD u vu në lëvizje nga Prokurori i Përgjithshëm, ndërsa KLP ka përcaktuar 13 dhjetorin si datë për zhvillimin e seancës për Kokonën.

Shkëlqim Kokona është prokuror në Prokurorinë e Pogradecit.

Në tetor të 2020-ës kryeprokurori Olsian Çela i ka kërkuar Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë nisjen e procedurës së inspektimit për hetimin e tij, pasi kishte konstatuar veprime të cilat përbëjnë indicie për shkelje disiplinore në ushtrimin e detyrës nga ana e prokurorit Kokona.

Më konkretisht hetimi ka nisur ndaj nënkryetarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Alfred Balla dhe anëtarëve Nurihan Seiti dhe Tartar Bazaj./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga