LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“E keni kthyer PD në parti ambasadash”/ Peka i “përvishet” Gjekmarkaj

17 Shtator 2021, 16:00, Politikë CNA

Ditën e sotme ka pasur një debat mes gazetarit Çim Peka dhe deputetit të Partisë Demokratike Agron Gjekmarkaj, në lidhje me përjashtimin nga grupi parlamentar të ish-kryeministrit Sali Berisha.

Peka ka deklaruar se PD është kthyer në një parti ambasadash, ndërkohë që Gjekmarkaj ka thënë se vendimi i SHBA për Berishën ishte i gabuar, por PD-ja ishte e detyruar ta merrte, pasi ishte i vetmi shteg.

?Si mundet një opozitë, që të marrë vendim për përjashtimin e një deputeti, kur nesër kjo ambasadë e shpall non grata edhe kryetarin e partisë, sepse ambasada është me Ramën, si mundet që ambasada të imponojë çfarë bëhet. E keni kthyer PD-në në parti ambasadash? thotë Peka.

Më tej Gjekmarkaj ka thënë se Basha se e ka marrë vendimin për të ruajtur raportin me SHBA dhe vendimin e ka marrë ai përsipër.

?Basha thotë se e ka marrë vendimin për të ruajtur raportin me SHBA. Sigurisht që edhe SHBA mund të gabojë, unë mendoj se SHBA kanë gabuar edhe me Berishën. SHBA insiston se nuk kanë bërë gabim e nuk lanë shteg. Shqipëria e ka dorëzuar sovranitetin nga viti në vit nga 1991?, thotë Gjekmarkaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga