LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama shpërndan videon e Merkel/ Apeli i fortë për qytetarët: Po përballemi me muaj të vështirë

19 Tetor 2020, 16:24, Politikë CNA
Rama shpërndan videon e Merkel/ Apeli i fortë për qytetarët:

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, paralajmëroi pasditen e sotme qytetarët se nëse nuk respektojnë masat anti-Covid, vendi rrezikon të mbyllet sërish.

Pas kësaj deklarate, Rama ka publikuar një video të kancelares gjermane Angela Merkel, ku kjo e fundit i bën thirrje qytetarëve të kenë kujdes dhe të respektojnë masat.

Merkel u kërkon qytetarëve që të shmangin takimet dhe grumbullimet, duke theksuar se po përballemi me muaj të vështirë.

?Të dashur bashkëqytetarë, më së fundmi, duke nisur nga kjo javë ne e dimë se tani jemi në një fazë shumë serioze të pandemisë së koronavirusit. Numri i infeksioneve të reja rritet me hapa të mëdhenj çdo ditë. Pandemia po përhapet me shpejtësi përsëri, më shpejt sesa në fillim, më shumë se në gjysmën e parë të vitit. Stina e verës relativisht e relaksuar ka mbaruar, tani po përballemi me muaj të vështirë. Se si do jetë dimri, si do të jenë Krishtlindjet tona, do të vendoset në ditët dhe javët në vijim. Ne të gjithë do e vendosim këtë përmes veprimeve tona.

Më lejoni t?ju them se çfarë besoj se do të thotë kjo? për të siguruar që virusi të mos përhapet në mënyrë të pakontrolluar. Çdo ditë ka rëndësi tani. Për këtë, personat e kontaktit të çdo personi të infektuar duhet të njoftohen, në mënyrë që të ndërpresin zinxhirin e infeksionit. Autoritetet shëndetësore po bëjnë gjëra të mëdha, por kur numri i njerëzve të infektuar është shumë i lartë, ata nuk do të mund të vazhdojnë më. Pra, çfarë mund të bëjë secili prej nesh për të ulur numrat? Mund të bëjë shumë, thjesht sepse secili prej nesh vazhdimisht të mbajë distancë minimale, të mbajë mbrojtjen e gojës dhe hundës, të ndjekë rregullat e higjienës?, thekson Kancelarja Merkel./ CNA.al

Lajmet e fundit nga