LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Basha i marrë peng nga qeveria”/ Patozi: Meta i acaruar, LSI po humb terren

19 Tetor 2020, 15:49, Politikë CNA

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka komentuar deklaratat e presidentit Meta i cili sot para mediave u shpreh me tone të shpra për kryedemokratin Basha ku tha: Atij  zotërisë i them përpiqu të bësh aq sa bëri Izetbegovi? kur e morën peng. Thuaji popullit tënd që ?jam peng? dhe vazhdo punën tënde.

Për Patozin acarimi i Metës vjen për dy arsye. Së pari, sipas tij Meta ose mendon se Basha është marrë peng nga kryeministri Edi Rama dhe krahasimin me Alija Izetbegoviç për kryedemokratin e ka pasur.

Sipas Patozit,  deklarata nuk ishte një lapsus, por presidentit i doli nga shpirti. Arsyen e dytë e lidh me frikën që ka për LSI, se po humb pushtetin.

Ka një dalje krejtësisht nga roli i presidentit të Republikës, dhe këtë mendoj se as Meta nuk e ka për turp ta thotë. Më bën përshtypje se si një njeri që Kushtetuta dhe roli që ka e vendos të mos ketë sensbilitet për zgjedhjet është kaq i acaruar, ndërkohë që Basha është i rehatuar. Kjo është paradoksale që sot dha një shkëndijë rrufeje, kur Meta e goditi fort. Nuk ka qenë lapsus, ka qenë e qëllimshme, ishte një lloj deklaratë dhëmbë për dhëmbë, se Meta e dha për kur u pyet për Bashën.

Basha mund të merret vetëm peng nga qeveria, se Rama që presidenti e korrigjoi pastaj, nuk ka nga kush të merret peng se është njëriu më i pushtetshëm në vend. I doli nga shpirti, ose e kishte të menduar, Meta është qartazi i acaruar, më shumë se kushdo tjetër. Ose mendon që Basha po merret peng, ose mendon që LSI mund të humbasë atë rol që ka pasur në këto vitet e fundit edhe për shkak të qëndrimit të Lulzim Bashës“, tha Patozi ne Report tv./CNA.al

Lajmet e fundit nga