LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha ultimatum Qeverisë/ Çdo mësues ditën e parë të shkollës duhet të ketë rezultatin e testit të COVID-19

11 Shtator 2020, 08:41, Politikë CNA

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me nisjen e vitit të ri shkollor, ku shumë nxënës pritet të kthehen në bankat e shkollës.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Basha thekson situata aktuale për shkak te Covid-19 është akoma një problematikë dhe se ky vit do të nis në kushte mjaft të vështira për të gjithë.

?Ky vit nis në kushte të vështira për mësuesit, nxënësit dhe familjet e tyre. Javët e fundit numri i të prekurve me COVID-19 vazhdon të jetë i lartë ndërkohë që mbetet detyrë parësore e qeverisë të marrë masa konkrete për të shmangur përhapjen e virusit mes nxënësve dhe mësuesve.? nënvizoi Basha.

Sipas tij cdo mësues ditën e parë të shkollës duhet të ketë rezultatin e testit të COVID-19 pasi një gjë e tillë do të lëhtësonte situatën.

?Veç dezifektimit të ambjenteve shkollore, mësimit me turne për të shmangur klasat me shumë nxënës, duhet kryer urgjentisht dhe testim masiv për të gjithë stafin mësimor. Çdo mësues ditën e parë të shkollës duhet të ketë rezultatin e testit të COVID-19. Me testime të shpeshta të stafit mësimor në vazhdim, do të mund të shmanget dhe një zinxhir i mundshëm infeksioni që do ta rëndonte edhe më tej situatën? tha Basha.
?Jeta dhe shëndeti i mësuesve, nxënësve dhe të gjithë shqiptarëve është sot më i rëndësishëm se çdo shoë politik!? përfundoi Basha.

Lajmet e fundit nga