LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja e 2009-ës për detin/ Berisha akuza “bombë”: Myslim Pashaj falsifikoi hartën e kordinatave

10 Shtator 2020, 20:48, Politikë CNA

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ngritur akuza të forta ndaj ish-drejtorit të Institutit të Topografisë Ushtarake të Shqipërisë, Myslim Pashaj.

Berisha tha se koloneli Myslim Pashaj ka falsifikuar koordinatat dhe hartën që paraqiti në Gjykatën Kushtetuese për rrëzimin e marrëveshjes së 2009-ës për çështjen e detit.

?Bashkë me gjykatën kanë kryer një akt të tradhtisë kombëtare. Një gjë ju kërkoj. Lexoni vendimin e gjykatës. Nëse gjeni një konkluzion të bazuar në ekspertizë, 100 herë ndjesë ju kërkoj. Asnjë ekspertizë. I vetmi dokument që është marr për bazë, është harta e një falsifikatori që i mbush xhepat tjetërkujt. Pashaj ka spostuar linjën bazë të koordinatave. 90 km e ka spotuar në territorin shqiptar dhe ka ndryshuar territorin shqiptar para gjykatës nga 38 km në 22 km?, u shpreh ai në emisionin ?Opinion.

Më tej, ish-kryetari i PD deklaroi se: ?Ai falsifikoi hartën e kordinatave. Unë nuk kam ndërmend të lexoj dosjen. Unë kam të dhënat e mia dhe i them me përgjegjësi këto që them se s?kam unë ndonjë përfitim të them se pse e nxitën apo nuk e nxitën. Kam informacion të klasifikuar?./ CNA.al

Lajmet e fundit nga