LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Historia e dhimbshme e familjes Cakoni/ Blendi Fevziu nxjerr bllof Grida Dumën

10 Shtator 2020, 21:03, Politikë CNA

Prej dy ditësh ish-deputetja Grida Duma ka publikuar rastin e Manjola Cakonit, e cila jeton jeton vetëm me të birin, pasi në tërmetin e 26 nëntorit humbi bashkëshortin dhe vajzën.

Duma ka ngritur një sërë akuzash ndaj kryeministrit Edi Rama, ndërsa pretendon se qeveria e ka braktisur këtë familje dhe nuk e ka ndihmuar.

Mirëpo gazetari Blendi Fevziu ka nxjerrë mbrëmjen e sotme bllof ish-deputeten, pasi tha se ka konfirmuar që familja Cakoni ka marrë një banesë nga qeveria dhe djalit të Manjolës, Alesios, i është siguruar një bursë studimi.

?Zonja ka marrë të gjitha bonuset. Me aq sa u interesuam ne, ajo është në një apartament që i është dhuruar nga qeveria dhe djalit të saj i është dhënë bursë studimi?, u shpreh Fevziu në “Opinion”.

Ndërkohë, Duma u mundua të justifikohet duke thënë se banesa që qeveria i ka dhuruar familjes Cakoni nuk ka dokumentacion.

?Strehohen në një godinë në periferi të Tiranës. Nuk kanë asnjë dokumentacion. Nuk e dinë nëse do strehohen aty, apo nuk do strehohen. Nëna ka pritur pension. Merr 150 mijë lekë të vjetra që i takon nga pensioni si jetim dhe marrin një 40 mijë leksh që i takon nga vendi i punës i bashkëshortit që i ka vdekur.

Ajo është shembur nga tërmeti dhe merr edhe ilaçe. Dhe vjen në fund historia e saj se kanë pasiguri dhe i drejtohet pikës së kontaktit që kanë mbajtur me qeverinë. Ata i thonë po konsiderohet rasti jot, po konsiderohet rasti jot, derisa një ditë i thotë se ti nuk e përfiton pensionin se nuk ke tre viktima nga tërmeti?, deklaroi demokratja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga