LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tenderat korruptivë 60 mln dollarë në Zimbabve/ Gert Bogdani nuk pranon të flasë

22 Qershor 2020, 16:22, Politikë CNA

Prej disa ditësh, në mediat shqiptare dhe ato ndërkombëtatre ka qarkulluar lajmi i skandalit të dy tenderave në fushën e Shëndetësisë në Zimbabve.

Agjensia afrikane e lajmeve ?Zimlive? ka raportuar se në qendër të dy tenderave korruptivë qëndron biznesmeni shqiptar Ilir Dedja, i identifikuar nga media e huaj si Mirel Mërtiri apo ndryshe Klodian Mërtiri.

Por një foto e publikuar pikërisht nga kjo media, tregon edhe përfshirjen e ish-deputetit të Partisë Demokratike Gerti Bogdani, i cili shfaqet krah Dedjas dhe presidentit të Zimbabve Emmerson Mnangagva.

Mendohet se Bogdani ka shkuar në Zimbabve si përfaqësues i kryetarit të Republikës së Re Lulzim Basha, pasi vetëm dy ditë pas shpërthimit të skandalit ky i fundit u shfaq në publik në shoqërinë  e Bogdanit.

Për këtë çështje nuk ka folur as Basha dhe as ish-deputeti i PD-së, madje ky i fundit ka mohuar të flasë.

Bogdani është pyetur sot nga Tv Klan lidhur me skandalin dhe tha se nuk e njihte Ilir Dedjen, ndërsa për foton nuk pranoi të bënte asnjë koment.

Ndërkohë, kujtojmë se për këtë aferë është arrestuar ministri i Shëndetësisë së Zimbabvesë, Obadiah Moyo dhe përfaqësuesi vendor i Mërtirit, Dalish Nguvaya, i cili dyshohet se ka shfrytëzuar lidhjet e tij me Kollins Mnangagva, djalin e Presidentit Emmerson Mnangagva, për të fituar në mënyrë të dyshimtë tenderin 60 milionë dollarësh./ CNA.al

Skandali i tenderave të Klodian Mërtirit/ Arrestohet ministri i Shëndetësisë në Zimbabve

Inceneratorët, koncesioni korruptiv që fillon tek Ilir Meta, shkon tek Edi Rama dhe përfundon tek Lulzim Basha

Foto fakt/ Basha pranon publikisht përfshirjen në aferën e inceneratorëve

Gerti Bogdani, garancia e Lulzim Bashës tek koncesioni i inceneratorëve

Pse Basha nuk çon në SPAK dosjen e inceneratorëve?!

Skandali 60 mln USD në Zimbabve/ Si u përfshi Klodian Mërtiri në dy tenderat korruptivë

Skandali 60 mln USD në Zimbabve zbulon fytyrën e Klodian Mërtirit, njeriut-hije të inceneratorëve

?Mashtrimi? 60 mln USD/ Klodian Mërtiri i inceneratorëve ?në shënjestër? të autoriteteve ndërkombëtare

Lajmet e fundit nga