LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Koha që emigrantët të marrin fatin në dorë”/ Majko: Vota e tyre s’mund t’i lihet në dorë KQZ-së

22 Qershor 2020, 15:38, Politikë CNA

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko, kërkoi që vota e emigrantëve të mos i lihet në dorë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, teksa mori fjalën në mbledhjen që po zhvillohet me Këshillin Koordinues të Diasporës.

Majko deklaroi se ka ardhur koha që emigrantët të marrin fatin e tyre në dorë, ndërsa theksoi se KQZ nuk mund të lihet të veprojë thjeshtë me akte normative.

?Ajo që duhet të bëjmë është me shumë rëndësi të vendosen dispozitat ligjore për votën e emigrantëve pasi nuk janë 10 % por gati gjysma e shqiptarëve dhe duhet bërë ndarja e listave me shqiptarët brenda vendit dhe ato jashtë. Ka shumë rëndësi që KQZ të ketë dispozita ligjore që të funksionojë për votën e emigrantëve dhe nuk mund të lihet të veprojë thjeshtë me akte normative.

Vota e emigrantëve është shumë e rëndësishme për t?ia lënë në dorë KQZ-së. Interesat politike kanë qenë kaq të komplikuara dhe afatshkurtra sa nuk kanë lejuar një gjë të tillë, por jam i lumtur që vullneti i mazhorancës që në zgjedhjet e ardhme emigrantët të votojnë për fatet e vendit të tyre. Nuk ka mungesë vullneti nga ana jonë, ne flasim me vepra e punë dhe në zgjedhjet e ardhshme emigrantët do të votojnë dhe themi sot se kjo do të bëhet. Sepse janë ca gjera për të cilat nuk flitet por thjesht behet. Sot do u themi që behet dhe ka për t?u bërë?, tha socialisti./ CNA.al

Lajmet e fundit nga