LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Raporti i Venecias/ Meta analizon pikat kyçe: U Konfirmua se KED funksionoi në mënyrë jo transparente

22 Qershor 2020, 12:48, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta ka analizuar katër pikat nga raporti i Komisiomnit të Vendcias, për emerimet në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas Metës, ‘Venecia’ konfirmoi që ai kishte të drejtë, dhe se përgjegjës kryesor për ngërçin procedurial ka qenë ish- kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësië, KED, Ardian Dvorani.

“Komisioni i Venecias konfirmoi se shkak i përplasje institucionale Kuvend President ishin veprimet antiligjore të Ardian Dvoranit dhe mënyrës së dërgimi të listave nga ati. Përgjegjësia individuale e Dvoranit është e provuar se nuk e diskutoi në mbledhjen plenare me anëtarë të tjetër të KED siç e kërkon ligji. Venecia konfirmoi se KED funksionoi në mënyrë jo transparente dhe përjashtimi i avokati është anti- kushtetueses. Venecia konfirmoi se veprimet e presidentit jo vetëm që ishin në përputhje me Kushtetutën, por ruajtën Kushtetutshmërinë e ligjit. Ndryshimi i procedurës përpara presidentit, betimi i gjyqtarit bëhet vetëm para presidentit dhe është parakusht jo vetëm për rifillimin e detyrën, por edhe legjitimitetit të marrjes së mandatit”, tha Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga