LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Venecia” për Kushtetuesen/ Meta: Veprimet e Presidentit tërësisht në përputhje me ligjin

22 Qershor 2020, 16:01, Politikë CNA

Prsidenti Ilir Meta ka reaguar sërish lidhur me opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias për emërimet e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese.

Meta shkruan se Venecia konfirmoi përfundimisht se veprimet e Presidentit, jo vetëm që ishin tërësisht në përputhje me Kushtetutën dhe Ligjin.

?Komisioni i Venecias në pikat 96 dhe 98 të Opinionit Final konfirmoi përfundimisht se veprimet e Presidentit, jo vetëm që ishin tërësisht në përputhje me Kushtetutën dhe Ligjin, por ato kanë ruajtur kushtetushmërinë e gjithë procesit të emërimit.

Në këto paragrafë, Komisioni i Venecias, konfirmoi të drejtë emërimin nga Presidenti të gjyqtares së dytë dhe refuzimin e pranimit të betimit të një kandidate të vetë-zgjedhur pas deklarimit përpara një noteri.

? Ja çfarë thotë Komisioni i Venecias në pikat 96 dhe 98 të Raportit:

?… Për më tepër, nëse Presidenti do kishte zgjedhur dy kandidatë, Kuvendi do të dispononte një listë me më pak se tre kandidatët, që është dhe numri minimal që parashikon Kushtetuta…?
?…Përfundimisht, kandidati i zgjedhur nga Presidenti ishte renditur ndër tre të parët nga lista e KED, pas zgjedhjes së Kuvendit të kandidatit të tretë të listës…?

?…Prandaj duket e arsyeshme që Presidenti refuzoi të pranonte betimin e gjyqtares që pretendon se u emërua automatikisht…?./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga