LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Parlamenti Europian "shuplakë" qeverisë/ Shembja e Teatrit nuk duhet të ndodhte, të hetohet dhuna

22 Qershor 2020, 16:27, Politikë CNA

Në Parlamentin Evropian po zhvillohet një seancë e posaçme ku po diskutohet për situatën në Shqipëri.

Mes çështjeve që u diskutuan ishte dhe ajo e shembjes së Teatrit Kombëtar.

Përfaqësuesja e Komisionit Angelina Eichorst u shpreh se autoriteteve shqiptare i është kërkuar të hetohet për ushtrimin e dhunës ndaj protestuesve.

Ndër të tjera aja ka theksuar se shembja e Teatrit që nuk duhet të ndodhte, nuk duhet të heqë vëmendjen nga sfidat për të çuar përpara ngjarjen tjetër më të rëndësishme të muajit mars duke iu referuar Reformës Zgjedhore.

Ndërsa eurodeputetja Geneoveva Calavera theksoi: ?Duhet ruajtur trashëgimia kulturore dhe ligji i së drejtës. Kemi kërkuar disa herë dialog lidhur me prishjen e Teatrit Kombëtar?./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga