LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Risia” e radhës, fëmijët transgjinorë nisin barnat që i ndihmojnë të ndryshojnë gjininë

3 Korrik 2018, 11:10, Lifestyle CNA

Më shumë se 800 fëmijëve në Angli, disa prej tyre vetëm 10-vjeçarë, po u jepen barna kontraverse për t?i ndihmuar me ndryshimin e gjinisë, duke ndaluar efektet e pubertetit.

Trajtimi i quajtur NHS, i cili ndalon efektet e pubertetit, synon që të ndihmojë të rinjtë që besojnë se janë të bllokuar në trupin e gabuar.

Ndalimi i procesit të pubertetit, i cili u jep vajzave dhe djemve tiparet identifikuese seksuale, realizohet me anë të injeksioneve të fuqishme mujore të hormoneve që ndalojnë zhvillimin e organeve seksuale, gjoksit dhe qimeve të trupit, duke e bërë më të lehtë për mjekët që të kryejnë më vonë kirurgjitë për ndryshimin e seksit.

Deri tani mendohej se vetëm një pjesë e vogël e fëmijëve dhe adoleshentëve po merrnin injeksione, të njohura si ?bllokuesit e pubertetit?.

Jessica 11-vjeçare, që në fakt është një djalë që e ndjen veten femër, thotë:

Jam i lumtur që më është dhënë mjekimi sepse tani e di që nuk do të më rriten qimet e fytyrës. Unë thjesht nuk dua një mjekër, unë jam një vajzë.?
Kursi për marrjen e trajtimeve po ofrohet nga qendra kryesore e Britanisë së Madhe e specializuar në çështjet gjinore nën moshën 18 vjeç dhe numri i personave, nën moshën 18 vjeç që vizitoi klinikën në vitin e fundit është rritur me 25% në rreth 50 në javë.

Mjekët thonë se nuk ka asnjë shpjegim të vetëm deri më tani për rritjen e numrit të transgjinorëve, por ndërgjegjësimi për t?i pranuar ashtu siç janë për fat të mirë është në rritje.

Lajmet e fundit nga