LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 truke bukurie që i keni parë gjithandej në internet, por duhet të ndaloni së përdoruri

3 Korrik 2018, 09:53, Lifestyle CNA

Shpeshherë të shqetësuara për bukurinë tuaja kërkoni në internet për produkte bio ose që i keni gjithmonë në shtëpi si shpëtim.

Megjithëse ju kanë thënë se janë efektiv, ndaloni së përdoruri këto produkte për fytyrën tuaj sepse thjesht do ta përkeqësojnë atë

Vajin e kokosit mund ta përdorni për flokët apo trupin, por jo për fytyrën sepse do të bllokojë poret tuaja.

 

Limoni përmban shumë acid, ashpërson fytyrën tuaj dhe mund të shkaktojë reaksion kimik nëse ekspozoheni në diell.

Këto produkte e lënë shumë të ashpër fytyrën tuaj duke e lënë atë të kuqe dhe të acaruar.

 

Ajo mund t?i thajë puçrrat tuaja, por ka shumë shanse ta lerë zonën të skuqur dhe të irrituar.

Ky sekret bukurie që thuhet se mbron fytyrën nga plakja rrezikon edhe të ketë bakterin e Salmonela që shkakton helmim.

 

Jo, mos e bëni më, pasi ky krem është i mbushur plot me oksid qetësues dhe zink anti-inflamator që është projektuar për të trajtuar skuqjen në lëkurat më të ndjeshme.

Nëse gjithmonë ju kanë thënë se funksionon, po është e vërtetë, por rrezikon të lëre lëkuren tuaj të thatë, të irrituar dhe të bllokojë poret.

 

Ai nuk është toksik, por rrezikon të ngjitë poret e pista.

Kjo duket sikur zgjidh punë, por në fakt fytyra juaj mund të ngelet e thatë ose të vajoset më shumë.

Perderisa mban flokët mund të mbajë edhe make up-in. Sigurisht, por lëkura juaj do të thahet, acarohet dhe do të bjerë me copa.

Lajmet e fundit nga