LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Surprizon Kastriot Myftaraj/ Emision si Wikileaks, “Denoncim i aferave të forta”

21 Shtator 2017, 20:36, Aktualitet CNA

Gazetari dhe shkrimtari i njohur për shqiptarët Kastriot Myftaraj ka bërë me dije për publikun se do të nisë një emision të ri.

Emisioni do të quhet ?Ju flet Moska? dhe do të zgjasë vetëm 10 minuta çdo ditë në ekranin e OraNeës.

Në intervistën e dhënë sot në këtë televizion Myftaraj shpjegoi dhe thelbin e emisionit të tij:

?Në pamje të parë duket një titull anakronik, por ideja është kjo që ?Ju flet Moska? për një periudhë të gjatë kohe në botë ka qenë një simbol i propagandës së gënjeshtër. ?Ju flet Moska? ishte Radio Moska e cila kishte marrë përsipër të bënte propagandë në gjithë botën në emër të një shteti Bashkimi Sovjetik që emblemën e tij kishte globin tokësor të rrethuar me murin me drapër dhe çekan.

Ideja ime është kjo që në mënyrë simbolike ?Ju flet Moska? në pjesën më të madhe të mediave tona, në pjesën më të madhe të komunikimit të shtetit me  opinionin publik është një propagandë e gënjeshtër dhe ideja ime është një helm që i jepet qytetarit. Njeriu shqiptar ka dëshirë të informohet dhe shpenzon një pjesë të madhe të kohës për tu informuar dhe bombardohet me informacion nga më të ndryshme, pro informacioni është diçka si ushqimi. Mund të marrësh një ushqim me etiketa të bukura, me shije të krijuara artifcialisht, por ky ushqim përmban helme toksina?,- tha ai.

Duke sqaruar formatin e emisionit, Myftaraj tha se ai do të jetë një emision i përditshëm dhe do të zgjasë 10 minuta dhe nuk do të ketë të ftuar.

Formati i emisionit, për shkak të kohës së tillë 10 minuta do jetë tip editoriali shumë sintetik. Praktikisht e përjashton mundësinë të ketë të ftuar, sepse koha është shumë e shkurtër. Ideja është që për një ngjarje për cështje që i shqetësojnë qytetarët, për cështje që media nuk i hyn thellë, ideja është kjo që ky emision ti thotë qytetarit disa të vërteta që ata nuk kanë si ti dinë. Kush janë ata njerëz që kanë marrë mandatin për të qeverisur qytetarët, për të bërë politikë.

Myftaraj zbuloi se një nga temat e emisionit ?Ju flet Moska? nën shembullin e Wikileaks do të jetë edhe biografia e personave që sot drejtojnë vendin. /Citynews

Lajmet e fundit nga