LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Erjon Braçe sulmon drejtorin e Rilindjes në Fier

26 Prill 2016, 15:48, Aktualitet CNA

Deputeti socialist, Erjon Brace, ka akuzuar drejtorin e Bordit Rajonal të Jugut se ka shkaktuar përmbytje në disa prej kanaleve kulluese në zonën e Lushnjes. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Braçe shkruan se pas shirave të ditëve të fundit në rrethin e Lushnjes janë ndezur pompat e hidrovoreve të Bishtcukasit dhe Karavastasë për të kulluar tokat. Por, mëngjesin e sotëm kanalet kulluese në degën e Krutjes ishin sërish plot. Sipas Braces, kjo ndodhi sepse drejtori i Bordit Rajonal të Jugut ka urdhëruar dje të vaditet Lushnja duke lëshuar ujë nga rezervuari i Thanës. Brace ka kritikuar ashpër këtë veprim, duke e quajtur si shpikjen e menaxherit të bujqësisë së Lushnjes vaditjen me kanale e ujë rezervuari kur bie ujë nga qielli.

Postimi i Braces

Une nuk di cte bej me!! KETA OSE DUAN TA SHKATERROJNE LUSHNJEN, OSE VERTETE NUK DINE GJE HIC, FARE!! Dje ka rene shi pa hesap gjithe diten ne Lushnje; ne te gjithe rrethin e Lushnjes. Ka rene aq shi sa ne mesdite jemi detyruar te ndezim pompat e hidrovoreve te Bishtcukasit dhe Karavastase per te kulluar tokat. U menaxhua mire, duke qene se edhe nivelet dite me pare ishin te uleta. Po cfare te shihja sot ne mengjes; Kanalet ne ate qe quhet Dega e Krutjes ishin serish plot me uje. E dini pse? SEPSE BOSI I MADH I BORDIT TE JUGUT QE E KA SHTEPINE NE FIER, KISHTE URDHERUAR DJE TE VADISE LUSHNJA, TAMAM KJO DEGE, DUKE LESHUAR UJE NGA REZERVUARI I THANES!! Vaditje ne shi, madje ne rrebesh, madje madje ne disa zona edhe nen bresher!! Ja keta jane!! Ka edhe me; Per shkak se vaditja po transferohet ende si funksion i pushtetit vendor, per shkak se drejtoria e ketij Bosit te madh te Jugut nuk ka mbaruar ende ca tendera, portat qe sherbejne per te menaxhuar vaditjen nuk jane ende funksionale. Do te thote qe; uji qe leshuan dje me urdher nga rezervuari i Thanes, shkoi neper kanale kulluese e nuk sherbeu kund per vaditje. Nderkohe shiu, i mbushi dje kanalet plot aq sa ne ndezem hidrovoret per te terhequr ujrat nga kanalet!! Tani me thone se; VADITJA ME KANALE E UJE REZERVUARI, POSACERISHT KUR BIE UJE NGA QIELLI, QENKA SHPIKJA E MENAXHERIT TE BUJQESISE SE LUSHNJES!! Ja keta jane e kete dine te bejne!!

Lajmet e fundit nga