LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ja si do ta fshinin Shqipërinë nga harta e Evropës 101 vite më parë

26 Prill 2016, 15:24, Aktualitet CNA

Nga Albert Vataj/ JA SE SI DO TA FSHININ SHQIPERINE NGA HARTA E EVROPES 101 VITE ME PARE, HIJENAT E ATEHERSHME DHE “MIQT” E SOTEM

Kjo është harta e Shqipërisë e publikuar nga Biblioteka e Kongresit Amerikan, harta famëkeqe e Traktatit të fshehtë të Londrës, e cili kishte hartuar planin për të zhdukur shtetin shqiptar nga harta e Evropës.
Por si do të shkatërrohej Shqipëria sot 101 vite më parë më 26 prill 1915, sipas Traktat të fshehtë midis Fuqive të Antantës (Francës, Anglisë, Rusisë) dhe Italisë?
Pjesa veriore e Shqipërise që përfshinë Malësinë në veri, në lindje Dibrën, deri në qytetin e Lezhës në perendim, dhe në jug deri të qyteti i Krujës, ky territor do t’i ipet Serbisë dhe Malit të Zi.
Pastaj Serbisë i jepet e drejta të projektoj dhe ndërtoj linjën hekurodhore Danum-Adriatik.
Traktati parashihte formimin e një Shteti Islamik Shqiptar, me një territor shumë të vogël i mbikqyrur nga Italia. Italia do të marrë territorin jug-perendimor që përfshin Vlorën, dhe i ishullin e Sazanit.
Greqia do të marrë pjesën jugore të Shqipërisë. Ky ishte një traktat gjenocidial kundër popullit me të vjetër në Evropë, i cili po të zbatohej do të kishte shuar përgjithmon egzistencën e popullit shqiptar.

Lajmet e fundit nga