iPhone në 15 vite/ Si ka ndryshuar smartphon-i ikonë gjatë kësaj periudhe

2 Korrik 2022, 13:50, Tech CNA
iPhone në 15 vite/ Si ka ndryshuar smartphon-i ikonë gjatë
Foto ilustruese

Kanë kaluar 15 vjet që kur "Apple" prezantoi smartphone-in e parë, pajisjen që ripërcaktoi telefonin celular dhe ndihmoi që "Apple" të bëhej një nga kompanitë më të pasura në botë.

Modeli origjinal i "Apple" shiti 2.2 miliardë smartphon-a njësi pas vetëm një viti lancimi, dhe tani, 15 vjet më vonë, firma "Cupertino" po zhvillon një nga pasardhësit e saj, iPhone 14.

Në 15 vjet, iPhone është shndërruar në një konkurrent të ri intrigues në tregun e teknologjisë së konsumit në një pajisje pa të cilën shumë thjesht nuk mund të jetojnë.  

iPhone në 15 vite/ Si ka ndryshuar smartphon-i ikonë gjatë

15 vjet më vonë, ndërsa modelet vazhdojnë të ndryshojnë për shkak të përparimeve teknologjike, ne ende mbështetemi shumë te telefoni inteligjent dhe popullariteti i iPhone nuk po tregon shenja të ngadalësimit.

MailOnline ka hedhur një vështrim se si pajisja ikonë ka ndryshuar me kalimin e viteve, nga një ekran në rritje të vazhdueshme në lidhje më të mirë të internetit dhe kamera më inteligjente.

iPhone në 15 vite/ Si ka ndryshuar smartphon-i ikonë gjatë

Kamera me cilësi profesionale

Edhe pse telefonat kishin kamera në vitin 2007, cilësia dhe potenciali për filtrim dhe modifikim me AI që ekziston sot nuk ishte atëherë.

iPhone origjinal kishte vetëm një kamerë, 2 megapiksel, e vendosur në pjesën e pasme të pajisjes. Në atë kohë, një kamerë në anën e pasme të një telefoni ishte mjaft e zakonshme.

Por nuk mund të regjistronte video, diçka që merret si e mirëqenë tani. Aftësia video nuk do të vinte në telefonat e "Apple" deri në iPhone 3GS në 2009.

Kamera origjinale e iPhone-it 2 megapiksel prodhoi foto me rezolucion 1600 x 1200, jo shumë në krahasim me standardet e sotme, por mbresëlënëse në atë kohë.

 Kamera e përparme u prezantua në vitin 2010 me iPhone 4, e shoqëruar nga platforma e re e bisedave me video të "Apple FaceTime".

Në vitin 2016, iPhone 7 dhe 7 Plus u zbuluan, me Plus që përmban një kamerë të dyfishtë të pasme për herë të parë, e krijuar për të kapur imazhe për të rivalizuar atë të një aparati dixhital, shkruan "Daily mail". 

Në 2021 erdhi iPhone 13 me tri kamera (një kamerë përpara dhe dy nga pas), ndërsa iPhone 13 Pro ka katër (një para dhe tri mbrapa).

iPhone në 15 vite/ Si ka ndryshuar smartphon-i ikonë gjatë

Ashtu si shumë telefona inteligjentë modernë, kamerat e iPhone tani synojnë të rivalizojnë disa nga kamerat dixhitale më të shtrenjta dhe më të sofistikuara që konsumatorët mund të blejnë.

Një nga risitë e kamerës së iPhone 13 është një 'modalitet kinematografik' që mund të mbajë fokusin në një subjekt në lëvizje, duke i lejuar përdoruesit të krijojnë filma që duken sikur duhet të jenë në ekranin e madh.

Nga 2G në 5G

Jobs prezantoi iPhone-in e parë si një "pajisje komunikimi me internet" me e-mail të klasës së desktopit, shfletim ueb, kërkim dhe harta.

Por pajisja mund të lidhej vetëm me WiFi dhe 2G, standardi i rrjetit celular të gjeneratës së dytë që daton në vitet 1990.

Edhe pse rrjetet e para komerciale 3G u prezantuan në mesin e vitit 2001, iPhone-t i mungonte në mënyrë të dukshme aftësia e lidhjes 3G për akses të shpejtë në internet.

3G erdhi në iPhone, për herë të parë në korrik 2008. 

iPhone në 15 vite/ Si ka ndryshuar smartphon-i ikonë gjatë

Një vit më pas, në 2009, "Apple" lëshoi ????iPhone 3GS, duke shfaqur aplikacione që mund të funksiononin të paktën dy herë më shpejt. 

Aplikacionet

Në mënyrë intriguese, Steve Jobs fillimisht ishte kundër idesë për të lejuar zhvillimin e palëve të treta në iOS, softueri i pronarit të firmës, i cili gjithashtu debutoi në qershor 2007 me iPhone-in e parë.

iPhone në 15 vite/ Si ka ndryshuar smartphon-i ikonë gjatë

Pra, kur iPhone u lançua për herë të parë, ai nuk kishte "App Store" dhe vinte vetëm me aplikacione të parainstaluara si Moti, Shënimet, Kalendari dhe Fotografitë. "App Store" u lançua në vitin 2008 dhe që atëherë ka qenë në qendër të krijimit të një numri të madh biznesesh shumë të suksesshme të aplikacioneve celulare, duke përfshirë Angry Birds, Uber dhe Deliveroo.

iPhone në 15 vite/ Si ka ndryshuar smartphon-i ikonë gjatë

E ardhmja

"Apple", kompania e cila tani e ka zakon të prezantojë një iPhone të ri çdo vjeshtë, pritet të zbulojë iPhone 14 më 13 shtator, sipas iDropNews. Sipas informacioneve të dala sëfundmi, kamerat në modelet më të shtrenjta të iPhone 14 do të qëndrojnë si kurrë më parë, në mënyrë që të vendosin një kamerë Wide 48 megapikselë.

iPhone 14 Pro dhe Pro Max do të kenë një kamerë katrore në pjesën e pasme me përmasa 1,44 inç me 1,5 inç (36,73 mm me 38,21 mm), sipas specifikave të zbuluara,  pak më e madhe se në iPhone 13 Pro dhe Pro Max.

Sistemi i kamerës 48 MP do të lejojë regjistrimin e videos 8K, duke ofruar një përmirësim të rëndësishëm të aftësive të regjistrimit të videos 4K.  

Ndërkohë, zërat janë të shumta edhe për 'iPhone 15', edhe pse nuk do të dalë në treg deri në vitin 2023. Por me ritmin aktual teknologjia po evoluon, a do të zgjasë iPhone edhe 15 vite të tjera?

Pescatore në PP Foresight tha për MailOnline se gjiganti i teknologjisë mund të fokusohet tërësisht në pajisje të tjera deri në vitin 2037. Pescatore tha se të gjithë sytë do të jenë në lëvizjen e Apple drejt teknologjive të tjera, siç janë  syzet inteligjente AR, të cilat janë aktualisht në zhvillim.

Këto syze mund të fillojnë si një pajisje shoqëruese për një smartphone, por përfundimisht të integrojnë të gjitha funksionet dhe përbërësit kryesorë të një telefoni në të./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga