LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

258 miliardë dollarë dëmshpërblim/ Elon Musk përballet me një padi tjetër

18 Qershor 2022, 08:41, Tech CNA
258 miliardë dollarë dëmshpërblim/ Elon Musk përballet
Miliarderi, Elon Musk

Pronari i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, është paditur për 258 miliardë dollarë nga një investitor i Dogecoin, i cili e akuzoi atë për drejtimin e një skeme piramidale për të mbështetur kriptomonedhën.

Skema piramidale është një sistem mashtrues për të fituar para bazuar në rekrutimin e një numri gjithnjë në rritje të “investitorëve’’. Promovuesit fillestarë rekrutojnë investitorë, të cilët nga ana e tyre rekrutojnë më shumë investitorë, e kështu me radhë.

Në një ankesë të paraqitur në gjykatën federale në Manhattan, paditësi Keith Johnson akuzoi Musk, kompaninë e makinave elektrike Tesla Inc dhe kompaninë e turizmit hapësinor SpaceX, për shantazh për reklamimin e Dogecoin dhe rritjen e çmimit të tij, vetëm për ta lënë çmimin të bjerë.

Johnson kërkon 86 miliardë dollari dëmshpërblim, që përfaqëson rënien e velerës së tregut të Dogecion që nga maji 2021 dhe kërkon që ajo të trefishohet./ CNA.al

Lajmet e fundit nga