LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas 27 vitesh shërbim/ Zëvendësohet Internet Explorer

15 Qershor 2022, 12:51, Tech CNA
Pas 27 vitesh shërbim/ Zëvendësohet Internet Explorer
Foto ilustruese

Pas 27 vitesh shërbim Microsoft ka njoftuar përfundimin e mbështetjes teknike për shfletuesin e saj Internet Explorer.

Tashmë platforma e kërkimit në web do të zëvendësohet me Microsoft Edge, bazuar në arkitekturën Chromium, në sistemet operative ëindoës 10 dhe më të fundit.

Që nga viti 2000 ai ka pasur rivalë  konkurues të fortë në treg gjë që ka përshpejtuar rënien e tij.

Në Edge do të keni mundësi për të aksesuar një pjesë të funksionalitetit të shfletuesit të vjetër për të siguruar funksionalitetin e disa aplikacioneve ende të bazuara në shfletuesin e vjetër./ CNA.al

Lajmet e fundit nga