LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Gjysmëkalë dhe gjysmënjeri/ Një robot pritet të vizitojë Hënën

10 Qershor 2022, 09:55, Tech CNA

 

Video-Gjysmëkalë dhe gjysmënjeri/ Një robot pritet të
Roboti R1

Së bashku me njerëzit së shpejti edhe një robot mund të vizitojë Hënën.

Komapania japoneze Gitai prezantoi robotin e saj gjatë një stërvitjeje të robotit në një ambient ku është stimuluar si një sipërfaqe Hëne.

Roboti i quajtur R1 ka katër rrota dhe dy duar dhe i ngjan një figure mitologjike gjysmëkalë dhe gjysmënjeri.

Sipas "CNN", falë aftësisë që ai do të ketë mund të regjistrojë me kamera atë që do të shohë në Hënë si dhe mund të mbledhë copëza nga terreni i atjeshëm.

Përveç kompanisë japoneze, edhe kompania amerikane e prodhimit të armëve, Lockheed Martin, dhe Astrobotic, po punojnë për të ndërtuar robotët e tyre hënorë./CNA.al

Lajmet e fundit nga