LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inteligjenca artificiale/ Nuk do ta besoni, por së shpejti mund të keni një “binjak digjital”

14 Qershor 2022, 08:29, Tech CNA
Inteligjenca artificiale/ Nuk do ta besoni, por së shpejti mund të
Foto ilustruese

Jetojmë në një epokë ku pothuajse gjithçka që ekziston në jetën reale kopjohet në botën dixhitale si makina, shtëpi apo dhe vetë qytetet.

Falë teknologjisë së avancuar do të jetë i mundur edhe kopjimi i njerëzve, ndryshe ‘binjak dixhital’,  temë kjo, e cila ka qenë në krye të tendencave të fundit të teknologjisë.

Një binjak dixhital është kopje e saktë e diçkaje që ekziston në botën fizike. Por binjaku dixhital ka vetëm një qëllim: të ndihmojë në zhvillimin e mëtejshëm të versionit të jetës reale ose thënë ndryshe të ofrojë reagime madje dhe shërbime nga jeta reale.

Edha pse aktualisht ka filluar puna për krijimin e binjakëve njerëzor, këto projekte janë ende në një fazë shumë të papërpunuar dhe primitive./ CNA.al

Lajmet e fundit nga