LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Apple mashtron përdoruesit/ Rrezikon të paguajë shumën marramendëse

21 Qershor 2022, 09:10, Tech CNA
Apple mashtron përdoruesit/ Rrezikon të paguajë shumën
Foto ilustruese

Apple ka ngadalësuar qëllimisht iPhone-ët e vjetër. Nga ky fakt kompania prestigjioze e teknologjisë rrezikon të paguajë 750 milionë stërlina. Aktivisti për të drejtat e konsumatorëve, Justin Gatmen, ka denoncuar Apple për faktin se ka ngadalësuar Iphone-in e vjetër 2017.

Në janar të 2017-ës, Apple vuri në dispozicion një përditësim pa dhënë informacione për menaxhmin e baterisë së iPhone. Përditësimi ngadalësonte veprimet e telefonave më të vjetër celularë për të mos u fikur pa paralajmërim.

Por sipas Gatmen, Apple nuk u dha konsumatorëve mundësinë për të zgjedhur dhe nuk u dha asnjë mundësi për të çaktivizuar këtë funksion.

Për këtë arsye ai ka vendusur që të hapë një çështje gjyqësore dhe në rast se fiton Apple do të pagujë 750 milionë stërlina që do të ndahen për 25 milionë persona./ CNA.al

Lajmet e fundit nga