Foto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm të "Ioniq 6"/ Ja si duket makina nga jashtë dhe brenda

1 Korrik 2022, 10:38, Tech CNA

Foto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm të

"Hyundai" vjen me një vështrim të hershëm të modelit të tij të ardhshëm tërësisht elektrik "Ioniq 6".

Kjo vjen pasi pjesa e tregut të automjeteve elektrike të kompanive po pëson një rritje si në Europë ashtu dhe në SHBA. Fenomen ky i cili është vënë re edhe nga themeluesi i "Tesla"-s, Elon Musk.

"Hyundai Ioniq 6" merr frymëzim nga automjetet e thjeshta të viteve '20 dhe '30, si Stout Scarb. E thënë ndryshe kjo "Hyundai Ioniq 6" është kopja e makinës konceptuale e "Hyundai Prophecy" e vitit 2020.

Prodhuesi koreano-jugor i automjeteve është i përqendruar në shfaqjen e dizajnit të "Ioniq 6" në vend të specifikimeve të tij teknike për momentin, kështu që nuk ka detaje të qarta për madhësinë ose gamën e baterisë së tij.

Por makina po përdor të njëjtën Platformë Modulare Globale Elektrike (E-GMP) si "Ioniq 5", e cila u vlerësuar për deri në 506 kilometra me një karikim të vetëm.

Brenda "Ioniq 6" ka disa ekrane me prekje të ndryshme’ një ekran infotainment 12 inc dhe një grup dixhital 12 inc.

Nuk ka të dhëna zyrtare se sa do të kushtojë kjo makinë, por pritet të jetë më lirë se "Ioniq 5", e cila kushtonte 46.650 dollarë. Makina pritet të dalë në treg më 14 korrik./CNA.al

Foto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm tëFoto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm tëFoto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm tëFoto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm tëFoto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm tëFoto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm tëFoto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm tëFoto-"Hyundai" ofron vështrim të hershëm të

Lajmet e fundit nga