Turizmi/ Kumbaro, thirrje bizneseve: Afishoni çmimet edhe jashtë restorantit

25 Korrik 2022, 21:55, Sociale CNA
Turizmi/ Kumbaro, thirrje bizneseve: Afishoni çmimet edhe jashtë
Foto ilustruese

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, dhe Drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, Ceno Klosi, kanë monitoruar situatën në bare, restorante dhe hotele në zonën e Ksamilit.

Kumbaro tha se çmimet i vendos tregu, por është shumë e rëndësishme transparenca në raport me klientët.

Ajo u bëri thirrje të gjithë operatorëve të afishojnë çmimet edhe jashtë restoranteve për të qenë korrekt.

“Jemi në monitorim të të gjithë sezonit turistik, që nga pastërtia, që nga menaxhimi i plazheve, por edhe për t’u siguruar që sezoni të shkojmë mirë edhe përkundrejt respektimit ndaj detyrimeve tatimore. Sigurisht ne nuk kontrollojmë çmimet, se është një treg i lirë, por është shumë e rëndësishme që të kemi një lloj qetësie të klientelës në raport me transparencën”, u shpreh Kumbaro.

Këtë vit, sipas drejtorit të përgjithshëm të tatimeve Ceno Klosi, është prioritare që bizneset të mos bezdisen më nga kontrolle masive, por të monitorohen në distancë dhe atje ku konstatohen probleme të merren masa./CNA.al

Lajmet e fundit nga