10 ditët e fundit të qershorit, përvëluese/ Çfarë thonë meteorologët

20 Qershor 2022, 09:23, Sociale CNA
10 ditët e fundit të qershorit, përvëluese/
Foto ilustruese

Fillimi i javës, sot dhe nesër nuk pritet që të ketë temperatura relativisht të larta, maksimalja pritet të jetë 31 gradë në rang territori, ndërkohë mëngjeset vijojnë të jenë pak të freskëta ku janë 10-11 gradë temperaturat dhe në zona të thella malore shkojë 8-9 gradë.

Sipas meteorologes, Lajda Porja, duke filluar nga e mërkura dhe në vijim do të kemi rritje të ndjeshme të temperaturave, kjo për shkak se kemi një zhvendosje të valëve të të nxehtit që ka përfshirë gjithë kontinentin e Europës. Priten temperatura deri në 38 gradë.

10-ditëshi i fundit i qershorit do të rezervojë temperatura të larta dhe ditë të nxehta.

Republika e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut

Sot janë nën ndikimin e motit të kthjellët. Duke filluar nga e marta do të kemi një ndarje të ditës, paradite do të jetë me diell dhe pasditet mbeten të rrezikuara nga shiu, ministuhi breshëri dhe herë pas here do të jenë prezente dhe parametrin e erës.

Parashikohet që temperaturat të jenë jo më shumë se 26-27 gradë sot dhe nesër, nga e mërkura dhe në vijim do të ketë rritje të ndjeshme duke ngjitur termometrin 31 gradë në Kosovë dhe deri në 33 gradë Maqedonia e Veriut. Rrebeshet do të mbeten prezente gjatë gjithë kësaj jave.

Lajmet e fundit nga