LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pse Berisha u shpall “non grata”?/ Ish–kryeministri zbulon bisedën: I dërguari i Bashës dhe Ramës më erdhi në zyrë

23 Nëntor 2023, 17:41, Politikë CNA
Pse Berisha u shpall “non grata”?/ Ish–kryeministri zbulon
Ish-kryeministri Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka vijuar turin e tij të takimeve me demokratët. Këtë herë ndodhet në Elbasan nga ku ka folru për vjedhjen e zgjedhjeve të 14 majit si dhe për marrëveshjen që Lulzim Basha bëri me kryeminstrin Edi Rama duke tradhtuar demokratët dhe duke i dhënë kontrollin e saj në dorë Ramës.

Berisha tregoi dhe bisedën që kishte bërë me të dërguarin e Bashës dhe Ramës, i cili i kishte drjetuar disa pyetje , nëse PD dhe PS do të bënin koalicion çfarë do të ndodhte.

Berisha tregon se ka refuzuar kategorikisht këtë duke thënë se nuk do të pajtohet me këtë dhe se do të bënte gjithçka për të mos e lejuar .

Sipas ish-kryeministrit kjo ka qenë arsyeja e vërtetë e shpalljes së tij non grata.

"Pse Rama kaloi tani në esktrem? Kaloi për një arsye. Për fatin tonë më të keq ai pas zgjedhjeve të 2017 ai vuri në kontroll opozitën.

Dhe bashkërendonte. Nuk po merrem me çfarë disktuan ata në marrëvceshje se nuk kam qenë aty por po ju jap një fakt tjetër. Unë besoja në fitoren e 25 prillit. Të gjithë besonin. Populli ishte në këmbë, në gëzim, në optimizëm ishte në energji. Tre ditë para zgjedhjeve më vjeni dërguari i tij dhe Edi Ramës dhe më pyet zoti Berisha po su fituan këto zgjedhje çfarë mendon ti për koalicionin e madh thotë që PD dhe PS të bëjnë koalicion. Unë nuk pajtohem me këtë, është një gjëmë, vjedhin bashkarisht. Nëse bëhet çfarë do bësh më tha, nëse bëhet do bëj ç'të mundem kundër tij nuk do të pajtohem. Kjo ishte arsyeja e shpalljes non grata të Sali Berishës", tha Berisha./ CNA

Lajmet e fundit nga