LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, Rama: 22 nëntori duhet të jetë festë kombëtare

23 Nëntor 2023, 11:56, Politikë CNA

Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, Rama: 22 nëntori duhet të

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në "Samitin e III të Diasporës", propozoi që 22 nëntori të jetë festë kombëtare. Kreu i qeverisë shqiptare tha se Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe do të jetë një ditë feste kombëtare për Shqipërinë dhe këtë do t'ia propozojë edhe presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanit. 

“Me një sugjerim shumë të arsyeshëm të presidentit, dua ta kornizoj këtë fjalë edhe në funksion të frymës së këtij samiti, por edhe në funksion të asaj që ka rëndësi të jemi bashkë të ndihmojmë njëri-tjetrin. Ishte e çuditshme, por Arbën Xhaferri, i cili nuk jeton më, pati vizionin të kërkojë që dita e alfabetit të jetë një ditë e njohur si festë kombëtare për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut. Tani mendoj se është koha që kjo të jetë një ditë feste kombëtare edhe në Shqipëri dhe patjetër unë besoj se edhe presidentja e Kosovës t’ia japë këtë sugjerim kryeministrit të vet. Unë e dëgjoj presidentin për veten time”, - u shpreh Rama./CNA

Lajmet e fundit nga