LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bardhi, detaje nga mbledhja e grupit të PD-së: Disa deputetë kundërshtuan që pakti me Italinë të shkojë në Kushtetuese

23 Nëntor 2023, 15:16, Politikë CNA

 

Bardhi, detaje nga mbledhja e grupit të PD-së: Disa deputetë
Gazment Bardhi

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi, është shprehur se marrëveshjen Shqipëri-Itali për emigrantët do ta çojë në Gjykatën Kushtetute, pasi shkel ligjet e vendit. 

Ai tregoi edhe detaje nga mbledhja e grupit, pasi tha se disa deputetë kundërshtuan që këtë çështje ta çojmë në Kushtetutese, por gjatë votimit nuk pati kundërshti. 

"Nuk ka pasur një ndarje të tillë. Ka pasur kolegë që kanë gjykuar se nuk do të duhet çuar në Gjykatën Kushtetuese. Në përfundim secili ka mbajtur qëndrimin e tij dhe të gjithë ramë dakord që rruga më e drejtë është që kjo marrëveshja të çohet në Gjykatën Kushtetuese. Disa kolegë kanë mbajtur një qëndrim ndryshe, por gjatë votimit nuk ka pasur kundërshti”, tha ai pas mbledhjes së grupit të PD-së.

Sa i përket kaosit të krijuar në Kuvend javët e fundit, ai tha se janë dorëzuar dy kallëzime penale në SPAK ndaj kryetares Lindita Nikolla dhe Gardës së Republikës./CNA

 

Lajmet e fundit nga