LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PD denoncon: Administratorët e njësive vendore po firmosin vërtetime për të lejuar votimin familjar

14 Maj 2023, 12:25, Politikë CNA

PD denoncon: Administratorët e njësive vendore po firmosin

Partia Demokratike Sarandë ka bërë një denoncim lidhur me votimet që po mbahen ditën e sotme në Bashkinë e Dimalit. PD shkruan se administratorët e njësive vendore të bashkisë po firmosin vërtetime për shumë qytetarët që të lejojnë votimin familjar. PD thotë se një veprim i tillë është në kundërshtim me ligjin, pasi vërtetimi për votimin familjar, duhet të lëshohet nga eksperti mjeko-ligjor. Krahas denoncimit, Partia Demokratike ka publikuar edhe një foto në të cilën thotë se është një prej vërtetimeve të lëshuar në njësinë Poshnje.

"Në bashkinë Dimal, administratorët e njësive vendore të Bashkisë, me urdhër të kryetares së bashkisë që kandidon në zgjedhje, po firmosin vërtetime për shumë qytetarë për të lejuar votimin familjar në kundërshtim me kodin zgjedhor. Vërtetimi për votim në emër të dikujt tjetër (në prani të tij) duhet të lëshohet nga eksperti mjeko-ligjor. Bashkëngjitur dhe vërtetimi i lëshuar në njësinë Poshnje”, shkruan PD.CNA.al

 

PD denoncon: Administratorët e njësive vendore po firmosin

Lajmet e fundit nga