LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“O liri, o vdekje”/ Tedi Blushi flet si zëdhënës partie, thirrje për revoltë?

25 Korrik 2022, 19:35, Politikë CNA
“O liri, o vdekje”/ Tedi Blushi flet si zëdhënës
Tedi Blushi

Tedi Blushi, i cili la dje Presidencën bashkë me Ilir Metën, duket se ka marrë rolin e zëdhënësit të LSI-së.

Nga Konventa e LSI-së, ku mbajti fjalën para anëtarëve, Blushi tha se ai i përket vetëm popullit të 2 marsit dhe se sipas tij duhet të luftohet për liri ose vdekje.

Fjalimi i tij, dukej si një thirrje për revoltë, teksa shton se Meta do jetë i pari në çdo betejë.

“Une i perkas vetem popullit te 2 Marsit, dhe sot vij perpara jush si nje njeri i lire, si nje prej mijera e mijera shqiptareve qe dy vite me pare ju pergjigjen thirrjes se Presidentit te Republikes dhe dolen ne shesh me nje mision: Rikthimin e Sovranitetit dhe Referendumit.

Populli i 2 Marsit eshte i etur per Lirine dhe Referendumin.

Vendi ynë tani eshte vetem prane popullit qe mezi pret te marre ne dore fatet e veta, qe mezi pret t'i jape goditjen finale nje kaste mafioze dhe nje grupi horrash dhe tradhetare, qe po shpopullojne dhe po e falimentojne Shqiperine, qe kane nxjerre ne pazar kufijte e Shqiperise dhe qe po i ngulin thika pas shpine Kosoves.

Koha per te shporrur kete te keqe eshte tani!

Liri, Demokraci!

Sic na la amanet poeti martir, Havzi Nela: O Liri, o vdekje!

Askush me mire se une nuk e di se Presidenca, nen drejtimin e Ilir Metes, kane qene 2 mars cdo dite. Ka qene nder dhe privilegj i jashtezakonshem te jem bashkepunetor i tij dhe i jam falenderues.

Ne keto pese vite, Ilir Meta ka qene I pari ne cdo beteje per mbrojtjen e demokracise, pluralizmit politik, dinjitetit njerezor, shtetit ligjor, dhe mbi te gjitha mbrojtes i pakompromis i interesit kombetar.

Sot kemi nevoje me shume se kurre per nje lidership te forte si Ilir Meta, qe rikthehet ne beteje per nje Shqiperi me te drejte, me njerezore, me te dashur dhe me te dhembshur”, tha Blushi./CNA.al

Lajmet e fundit nga