LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët/ Shehaj zbulon kontratën: Si u paguan 70 mln euro për një pajisje të përdorur

24 Gusht 2022, 16:01, Politikë CNA
Inceneratorët/ Shehaj zbulon kontratën: Si u paguan 70 mln euro
Koordinatorja e Antikorrupsion e Partisë së Lirisë, Brisida Shehaj

Koordinatorja e Antikorrupsion e Partisë së Lirisë, Brisida Shehaj, në një konferencë për media ka bërë një tjetër denoncim, që lidhet me aferën e inceneratorëve.

Shehaj publikoi një kontratë mes kompanisë së inceneratorëve dhe një kompanie italiane për blerjen e një impianti të përdorur.

Ajo tregoi se kompania e inceneratorëve ka mbledhur rreth 70 milionë euro pagesa nga shteti dhe nga privati dhe ka blerë pajisje të përdorura.

Sipas saj, kjo kontratë është lidhur dy vite më parë dhe nuk është audituar.

“Sot bëjmë publike një kontratë që është e lidhur midis kompanisë italiane ‘Ecros SRL’ dhe integrated energy BV, shpk. Kontrata ka në thelb blerjen e një impianti të përdorur. Pra ne paguajmë dhjetëra miliona euro, kompania deri më tani ka mbledhur rreth 70 milionë euro pagesa nga shteti dhe nga privati dhe blen pajisje të përdorura.

Kontrata është lidhur në shtator të vitit 2020, për një vlerë 70 mijë euro. Ajo çka e bën më të rëndë këtë fakt ka rreth dy vite që instancat shtetërore që duhet të auditonin këtë kompani nuk e kryejnë punë e tyre. Njësia e zbatimit të projekteve nga 3 anëtarë të ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë dhe nga dy anëtarë të Bashkisë së Tiranës. E ne vijojmë paguajmë 29 euro tonin për një impiant të përdorur”, theksoi Shehaj./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga