LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi: Njerëzit që konsumojnë më shumë se një gotë alkool në javë, janë më të varur nga rrjetet sociale

19 Janar 2023, 09:11, Lifestyle CNA
Studimi: Njerëzit që konsumojnë më shumë se një
Foto ilustruese

Një studim zbulon se nëse konsumoni më shumë se një herë në javë alkool tregon që keni një personalitet të varur.

Ky është një tregues që është më e lehtë për ju të fiksoheni pas gjërave të tilla si interneti, videolojërat ose ushtrimet fizike më shumë sesa një person që nuk konsumon alkoolin.

Studiuesit nga Universiteti Semmelweis në Hungari identifikuan disa gjene që secili shkakton sjellje të shumta varësie, duke përfshirë përdorimin e substancave.

Gjetjet e tyre jo vetëm që sugjerojnë se varësitë e ndryshme janë të lidhura, por edhe se disa prej nesh janë më të ndjeshëm ndaj tyre për shkak të përbërjes sonë gjenetike.

Shumë studime kanë lidhur varësinë ndaj alkoolit, drogës dhe lojërave të fatit me gjenetikën dhe kanë kërkuar të identifikojnë variantet përgjegjëse për ndjeshmërinë.

Megjithatë, autorët e studimit të ri thonë se secila prej tyre lidh një lloj të veçantë varësie me variantet gjenetike./ CNA.al

Lajmet e fundit nga