LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Na bëri krenarë/ Lara Colturi i jep Shqipërisë vendin e parë në ski

20 Janar 2023, 17:02, Lifestyle CNA

Na bëri krenarë/ Lara Colturi i jep Shqipërisë vendin e

Në Sant’Anton të Austrisë, po zhvillohet eventi për garën e Kupës së Botës në ski dhe Lara Colturi na ka bërë krenar.

Colturi, përfaqëson Shqipërinë në këtë garë, dhe ka arritur të rrëmbejë çmimin  e parë dhe të dhe titullin e lartë të Kampiones së Botës për të reja.  

Për herë të parë në karrierën e saj.

Ditën e shtunë, sportistja shqiptare merr pjesë në garën e fundit të kategorisë Giant Slalom, që është edhe sfida e tretë për këtë javë Botërore në Austri.

Lara Colturi ka lindur më 15 Nëntor të vitit 2006, vajza e ish-kampiones olimpike Daniela Ceccarelli dhe trajnerit të skive Alessandro Colturi.

Në maj të vitit 2022,  ajo zgjodhi të ndërrojë kombësi dhe duke u mbështetur në federatën shqiptare më në fund mund të zgjidhte se ku do të garonte dhe të konkurronte përballë nivelit maksimal të skiatorëve profesionistë.

Në të njëjtën kohë, nëna e saj emërohet trajnere e kombëtares shqiptare të skive alpine./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga