LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gruaja e Rishi Sunak është më e pasur se familja mbretërore britanike

29 Nëntor 2023, 09:20, Lifestyle CNA
Gruaja e Rishi Sunak është më e pasur se familja mbretërore
Rishi Sunak dhe bashkëshortja e tij, Akshata Murty

Akshata Murty, 43 vjeçe, zotëron aksione me vlerë 1 miliard dollarë në Infosys, gjiganti indian i teknologjisë i bashkëthemeluar nga babai i saj NR Narayana Murthy në 1981 dhe sot vlerësohet të jetë 100 miliardë dollarë. Kjo pasuri është më e madhe se ajo e mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II, e cila arriti në rreth 350 milionë paund (420 milionë euro), sipas gazetës britanike "The Sunday Times".

Akshata u rrit në qytetin e Bangalore me babanë e saj dhe nën edukimin e rreptë të nënës së saj Sudha Murty, gruaja e parë që u emërua si inxhiniere në grupin e automobilave Tata Motors. Akshata dhe vëllai i saj Rohan ishin ndaluar të shikonin televizor në shtëpi dhe duhej të shkonin në këmbë në shkollë, ndryshe nga fëmijët e tjerë me të njëjtin prejardhje ekonomike që shkonin me karrocën e njohur indiane me dy ose tri rrota, e njohur gjithashtu si rickshaw, të tërhequr nga një karrocier.

Gruaja e Rishi Sunak është më e pasur se familja mbretërore

Akshata lindi më 25 prill 1980. Vitet e saj të hershme i kaloi duke jetuar me gjyshërit e saj pasi prindërit e saj, NR Narayana Murthy dhe Sudha Murty, e kuptuan shpejt se kujdesi për një foshnjë nuk mund të kombinohej me karrierën e tyre.

Revista "People" përcjell edhe deklaratën e babait të saj që justifikon këtë zgjedhje. “Dy muaj pas lindjes suaj në Hubli, ju sollëm në Mumbai, por shumë shpejt zbuluam se ishte një detyrë e vështirë të rrisje një fëmijë dhe të menaxhosh karrierën në të njëjtën kohë. Kështu, vendosëm që vitet e para të jetës t'i kaloni me gjyshërit tuaj në Hubli," i shkroi Murthy vajzës së tij.

Gruaja e Rishi Sunak është më e pasur se familja mbretërore

Sot, nëna e saj 73-vjeçare, Sudha Murty, e cila konsiderohet nga disa si "gjyshja e preferuar e Indisë" dhe është gjithashtu një shkrimtare pjellore, ka kontribuar në krijimin e 60,000 bibliotekave në vend.

Gruaja e Rishi Sunak është më e pasur se familja mbretërore

Pas mbarimit të shkollës së mesme, Akshata ndoqi studimet e larta në SHBA. Fillimisht ajo studioi ekonomi dhe frëngjisht në Kolegjin Claremont McKenna në Claremont, Kaliforni. Në vitin 2002, ajo shkoi në Universitetin e Stanfordit për të fituar një MBA dhe u diplomua nga programi në 2006. Më vonë ndoqi Institutin e Modës për Dizajn dhe Tregti në Los Anxhelos, ku mori një diplomë në menaxhimin e industrisë së veshjeve në 2013.

Takimi me Sunak

Akshata Murty dhe Rishi Sunak u takuan në Universitetin prestigjioz Stanford në Kaliforni, ku të dy po studionin për Master në Administrim Biznesi. Ai, me prejardhje “të përulur”, studioi me bursë. Në një shoqëri me pabarazi të thella, si ajo e Indisë, babai i Akshata ishte i magjepsur nga personaliteti i të riut, djalit të një mjeku nga Southampton, Anglia Jugore. Kështu ai e miratoi martesën me këtë “djalosh brilant, të pashëm dhe mbi të gjitha të sinqertë”. Një dasmë që mblodhi një mijë të ftuar nga bota e biznesit, politikës, medias, sportit etj.

Akshata Murty lançoi shtëpinë e saj të modës, “Akshata Designs”, në vitin 2010, përpara se të bëhej drejtoreshë e firmës së investimeve Catamaran Ventures, të cilën e themeloi me bashkëshortin e saj, në vitin 2013. Ndërkohë, gruaja e kryeministrit të Britanisë së Madhe thotë se ajo mbetet e përkushtuar për ofertën sociale përmes punës bamirëse dhe donacioneve bujare për të mbështetur sipërmarrësit e rinj.

Gruaja e Rishi Sunak është më e pasur se familja mbretërore

Në prill 2022, pas një zhurme për evazionin e saj fiskal në Mbretërinë e Bashkuar, ajo zgjodhi të paguante tatimin në Mbretërinë e Bashkuar për të ardhurat e saj në mbarë botën.

“Është bërë e qartë se shumë nuk e konsiderojnë statusin e qëndrimit jo të përhershëm të pajtueshëm me rolin e bashkëshortit tim si kryeministër. Unë e kuptoj dhe vlerësoj ndjenjën britanike të drejtësisë dhe nuk dëshiroj që statusi im tatimor të prekë familjen time”, shkroi Murty në një deklaratë në "Twitter".

Gruaja e Rishi Sunak është më e pasur se familja mbretërore

Ajo vazhdoi: “Vendimi im për të paguar tatimin në Mbretërinë e Bashkuar mbi të ardhurat e mia në mbarë botën nuk do të ndryshojë faktin që India mbetet vendi im i lindjes, shtetësisë, vendbanimit prindëror dhe vendbanimit tim. Por unë gjithashtu e dua Britaninë e Madhe. Gjatë kohës sime këtu kam investuar në bizneset britanike dhe kam mbështetur kauzat britanike. Vajzat e mia janë britanike. Jam shumë krenare që jam këtu”.

Gruaja e Rishi Sunak është më e pasur se familja mbretërore

Çifti kanë dy vajza, Anushka dhe Krishna, ndërsa vendbanimi i tyre i përhershëm është në Kensington të Londrës./ CNA

Lajmet e fundit nga