LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ekspertët, thirrje OBSH-së për linë e majmunëve: Të veprohet më shpejt

28 Maj 2022, 20:37, Sociale CNA
Ekspertët, thirrje OBSH-së për linë e majmunëve:
Foto ilustruese

Disa ekspertë të shquar të sëmundjeve infektive kërkojnë që Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të veprojë më shpejt për të frenuar përhapjen e lisë së majmunëve, rastet e së cilës tashmë janë konfirmuar në 20 shtete.

Sipas tyre, qeveritë në botë dhe OBSH-ja nuk duhet të përsërisin gabimet kur u shfaq pandemia e COVID-19-ës, ku u gjendën të papërgatitura për zbulimin e rasteve, shkruan "Reuters".

Edhe pse lia e majmunëve nuk është aq e transmetueshme apo e rrezikshme sa COVID-19, ekspertët thonë se duhet të ketë udhëzime më të qarta se si duhet të izolohet një person i infektuar, si të mbrohen ata që rrezikohen të infektohen dhe për testimet apo gjurmimet e rasteve.

OBSH deklaron se në mbarë botën janë rreth 200 raste të konfirmuara, shifër që mund të jetë maja e ajsbergut, teksa edhe Europa po përballet me rritje të të infektuarve.

Rasti i parë i lisë së majmunëve në Europë u konfirmua më 7 maj, te një individ i kthyer në Angli nga Nigeria.

Lia e majmunëve është shumë e ngjashme me linë e zakonshme dhe është më pak e transmetueshme, teksa kryesisht është e përhapur në Afrikën perëndimore./euronews

Lajmet e fundit nga