LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Time Out" e zbulon/ Ky është qyteti europian me transportin publik më të mirë në botë

10 Prill 2023, 14:15, Kuriozitete CNA

"Time Out" e zbulon/ Ky është qyteti europian me transportin

Shumica e udhëtarëve u drejtohen aplikacioneve të navigimit për të kontrolluar se sa do të zgjasë udhëtimi i tyre përpara se të nisen drejt një vendi të caktuar.

Një udhëtim që përfshin ndryshimin e disa trenave dhe autobusëve është në thelb ferri i çdo udhëtari.

"Time Out" ka renditur 19 qytetet me transportin publik më të mirë në mbarë botën.

Lista u krye nga transporti publik i besueshëm, i sigurt dhe i rehatshëm në Berlin. 

Në vendin e dytë u rendit nga kryeqyteti çek i Pragës, me 96 % të vendasve, të cilët pohuan se qyteti i tyre ofron komoditet për qarkullimin me transport publik. 

Këtu janë 19 qytetet më të mira me transportin publik më të mirë në botë: 

1.Berlini
2.Pragë
3.Tokio
4.Kopenhagen
5.Stokholm
6.Singapor
7.Hong Kongu
8.Taipei
9.Shangai
10.Amsterdami
11.Londra
12.Madridi
13.Edinburgu
14.Parisi
15.Nju Jork
16.Montreal
17.Çikago
18.Pekini
19.Mumbai

Lajmet e fundit nga