LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Teleskopi Hubble kap imazhe të Jupiterit dhe Uranit që duken ndryshe

29 Mars 2023, 08:04, Kuriozitete CNA

Teleskopi Hubble kap imazhe të Jupiterit dhe Uranit që duken ndryshe

Moti po ndryshon ngadalë në Jupiter dhe Uran, sipas meteorologut ndërplanetar të vetë galaktikës sonë.

Teleskopi Hapësinor Hubble i NASA-s ka kapur imazhe të planeteve nga viti 2014 deri në 2022, duke dokumentuar ndryshimet në motin dhe stinët e planetëve me kalimin e kohës.

Me Jupiterin në rreth 484 milionë milje (779 milionë kilometra) larg nga dielli ynë dhe Uranin rreth 1.8 miliardë milje (3 miliardë kilometra) larg, secilit i duhet më shumë kohë për të orbituar diellin, që do të thotë një ritëm më i ngadaltë i stinëve. Por ende përjetojnë mot ekstrem. Kjo është veçanërisht e vërtetë për Uranin, me boshtin e tij të veçantë, të anuar që bën që një hemisferë të jetë plotësisht pa rrezet e diellit për rreth 42 vjet në të njëjtën kohë.

Në imazhin e Uranit nga Hubble në nëntor 2022, poli verior i planetit ka një rreth të madh të bardhë, të shkaktuar nga një mjegull e trashë fotokimike që i ngjan smogut të prodhuar mbi qytete, së bashku me disa stuhi pranë skajit të rrethit, sipas NASA-s.

Teleskopi Hubble kap imazhe të Jupiterit dhe Uranit që duken ndryshe

Në një nga imazhet e para të Trashëgimisë së Atmosferave të Planetit të Jashtëm të Teleskopit Hubble, ose OPAL, programi, kapaku polar verior i Uranit duket të jetë më i shndritshëm në krahasim me pamjen e tij në një imazh të nëntorit 2014. Një ekip kërkimor i NASA-s po gjurmon madhësinë dhe shkëlqimin e kapakut polar të veriut dhe raporton se mjegulla duket se bëhet më e ndritshme çdo vit.

Monitorimi i ndryshimeve atmosferike

Qëllimi i projektit OPAL është të marrë vëzhgime të planetëve të jashtëm për të ndihmuar shkencëtarët të kuptojnë më mirë dinamikën dhe evolucionin e tyre atmosferik. Që nga ndjekja e kapelës polare të Uranit dhe se si ai ndryshon me stinët, shkencëtarët kishin zbuluar se asnjë pol nuk ishte i ndritshëm gjatë ekuinoksit të planetit në 2007, kur u ndriçua plotësisht nga dielli.

Në vitin 2028, kur afrohet solstici verior i verës, shkencëtarët e NASA-s parashikojnë se kapaku do të shkëlqejë edhe më shumë dhe do t'i japë Hubble një pamje të qartë pasi poli verior i Uranit do të drejtohet drejtpërdrejt drejt Tokës.

Teleskopi Hubble kap imazhe të Jupiterit dhe Uranit që duken ndryshe

Sistemi i stuhisë së pikave të kuqe të mëdha

Në një imazh të janarit të Jupiterit, njolla e kuqe e madhe e planetit është në qendër të vëmendjes. Pika, e cila në fakt është një stuhi gjigante shekullore, e cila qëndron pranë njërës prej hënave të Jupiterit, të quajtur Ganymede. Është hëna më e madhe e sistemit diellor dhe pak më e madhe se planeti Mërkuri.

Ky imazh i Hubble tregon se Njolla e Madhe e Kuqe është mjaft e madhe sa për të gëlltitur Tokën, sipas NASA-s.

Shkencëtarët kanë vëzhguar njollën duke u tkurrur me kalimin e viteve dhe kanë raportuar se është në përmasat më të vogla që ka qenë ndonjëherë, sipas të dhënave që përfshijnë të dhëna 150 vjet më parë.

Aktiviteti në rritje i stuhisë së Jupiterit

Në lëshimin e Hubble në vitin 1990, në Jupiter nuk u zbuluan ciklone apo stuhi. Por në dekadën e fundit, stuhitë janë shtuar, me një varg stuhish të dukshme në të dyja imazhet gjatë nëntorit 2022 dhe janarit 2023. Nëse stuhitë afrohen mjaftueshëm me njëra-tjetrën, ato mund të bashkohen për të formuar potencialisht një stuhi masive që është edhe më e madhe sesa madhësia e Njollës së Madhe të Kuqe, sipas NASA-s./ CNA.al

Lajmet e fundit nga