LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas dështimit, Musk gati për të lëshuar sërish raketën

21 Prill 2023, 14:46, Kuriozitete CNA
Pas dështimit, Musk gati për të lëshuar sërish
Foto ilustruese

Raketa e kompanisë “SpaceX” të Elon Musk, “Starship”, ka shpërthyer në fluturimin e saj të parë.

Pas dy-tre minutash në fluturim, raketa filloi të dilte jashtë kontrollit dhe u shkatërrua shpejt nga ngarkesat në bord.

Musk ka thënë se kompania e tij do të provojë përsëri pas disa muajsh.

Inxhinierët e "SpaceX" ende e vlerësojnë misionin e së enjtes si një sukses. Ata pëlqejnë të testojnë dhe nuk kanë frikë nga dështimet.

Një "Starship" i dytë është pothuajse gati për t'u lëshuar në fluturim.

Administrata Federale e Aviacionit, e cila licencon lëshimet e raketave në SHBA, tha se do të mbikëqyrte hetimin./ CNA.al

07:59 Kuriozitete sara novak

Si evoluuan njerëzit?

Rreth 6-8 milionë vjet më parë, në thellësi të pyjeve ...

Lajmet e fundit nga