LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lisbona, kurorëzohet si qyteti më ekonomik i vitit 2023

24 Maj 2023, 10:38, Kuriozitete CNA

Lisbona, kurorëzohet si qyteti më ekonomik i vitit 2023

Kryeqyteti portugez Lisbona është zgjedhur qyteti më ekonomik i vitit në Evropë për pushime.

Anketa vjetore e udhëtimeve zbuloi gjithashtu se Vilnius, Lituani, Krakov në Poloni dhe Athina, Greqi, u renditën respektivisht në vendin e dytë, të tretë dhe të katërt, raporton SchengenVisaInfo.com.

Kjo analizë, e cila është kryer në 35 qytete evropiane, bazohet në paratë e shpenzuara për 12 aktivitete turistike, duke përfshirë udhëtime turistike, një qëndrim dy netë në çdo hotel me tre yje, një darkë për dy persona dhe transport brenda qytetit.

Me një ofertë fituese prej 225 £ (23,095 INR), Lisbona, parajsa e këmbësorëve, mori titullin prestigjioz. Në këtë drejtim, sondazhi i ofruar nga ABTA ka shqyrtuar disa nga atraksionet turistike më të njohura për t'u vizituar në Lisbonë

-Kalaja e Shën Gjergjit është një nga pikat kryesore në Lisbonë. E vendosur në majë të një kodre, kjo kështjellë historike luan një rol të rëndësishëm në historinë e Lisbonës, duke qenë një kështjellë për fenikasit, romakët dhe të tjerët.

-Belem Toëer : E njohur për dizajnin e saj mahnitës arkitekturor, Belem Toëer qëndron si një pikë referimi e rëndësishme në Lisbonë. UNESCO e ka njohur më tej rëndësinë e tij duke e cilësuar si një sit të Trashëgimisë Botërore.

-Manastiri Jeronimos: Ky është një tjetër vend që duhet vizituar në Lisbonë. Manastiri Jeronimos, me kopshtin e tij të madh dhe të bukur, tërheq vizitorë të shumtë çdo ditë.

-Oceanarium i Lisbonës njihet gjithashtu si destinacioni kryesor për t'u vizituar gjatë natës. Është gjithashtu akuariumi më i madh i brendshëm në Evropë.

-Muzeu Kombëtar i Artit të Lashtë është një tjetër vend i njohur në Lisbonë. Për të gjithë artdashësit, është një vend i mrekullueshëm për t'u vizituar, duke pasur parasysh se mund të shohin më shumë se 40,000 vepra arti nga e gjithë bota.

Për më tepër, çmimet e vitit të kaluar në Lisbonë dëshmuan vetëm një rritje të lehtë prej dy për qind. Kjo do të thotë se me sa duket është një rritje më e vogël në krahasim me ato që kanë përjetuar disa qytete. Ai doli përpara Vilnius me një diferencë shumë të vogël, duke tejkaluar të gjitha qytetet e Evropës Lindore. Përveç kësaj, vitin e kaluar Athina u rendit e para, ndërsa këtë vit në vendin e katërt.

Sa i përket vendeve më të shtrenjta evropiane për këtë vit, janë renditur Amsterdami (Holandë), Venecia (Itali), Parisi (Francë), Dublini (Irlandë) dhe Kopenhaga (Danimarkë)./ CNA.al

Lajmet e fundit nga