LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shije e veçantë, akullorja më e shtrenjtë në botë kushton mbi 6 mijë dollarë

22 Maj 2023, 12:31, Kuriozitete CNA

 

Shije e veçantë, akullorja më e shtrenjtë në

Mos u çudisni, akullorja më e shtrenjtë në botë kushton 6400 dollarë. 

Ëmbëlsira e ngrirë, e quajtur byakuya - "nata e bardhë" në japonisht - aktualisht po kap vlerën 880,000 jen (6,380 dollarë) sipas Rekordeve Botërore Guinness. 

"CNN" shkruan se në këtë akullore gjendet tartufi i bardhë, më i miri në treg. Vetëm ky përbërës kushton 14,500 dollarë për kilogram, thuhet në një artikull të botuar në faqen e rekordeve botërore Guinness javën e kaluar.

"Na u deshën mbi 1.5 vjet për t'u zhvilluar, me shumë prova dhe gabime për të marrë shijen e duhur," tha një përfaqësues nga kompania për Rekordet Guinness.

Akullorja mbulohet me një gjethe ari të ngrënshme, dy lloje djathi dhe "Sakekasu".

Kompania tha se misioni i saj nuk është vetëm të bëjë ëmbëlsira të shtrenjta, por të krijojë një aventurë kulinare që bashkon përbërësit evropianë dhe ushqimet tradicionale japoneze.

 

 

Lajmet e fundit nga