LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prej dekadash vendi me popullsinë më të madhe në botë/ Kina pritet të “zbresë” nga froni

25 Prill 2023, 21:00, Kuriozitete CNA

Prej dekadash vendi me popullsinë më të madhe në botë/

Për aq kohë sa shumë mund ta mbajnë mend, Kina  ka qenë e njohur si kombi me më shumë qytetarë. Në fakt, që kur Kombet e Bashkuara filluan të mbajnë rekorde globale të popullsisë në vitet 1950, Kina ka udhëhequr gjithmonë renditjen. 

Vetëm pak vite më parë, në vitin 2019, Kombet e Bashkuara parashikuan se popullsia e Kinës do të vazhdonte rritjen e saj të pandalshme, duke arritur kulmin e saj në 2031 dhe 2032. Por në fillim të këtij viti, Kina zbuloi se kishte hyrë në një periudhë të rritjes negative të popullsisë . 

Dhe tani, për herë të parë që nga fillimi i regjistrimeve, India ka kaluar Kinën si vendi më i populluar në botë me 1,425,775,850 qytetarë (në kohën e shkrimit). 

Ekspertët besojnë se është pasoja e politikës e cila gjobiti familjet që kishin më shumë se një fëmijë, detyronte gratë të bënin abort dhe sterilizonte qytetarët kinezë. Ndërsa dukej se i jepte vendit kontrollin mbi normën e tij në rritje të lindjeve, tani kombi po fillon të përballet me një popullsi në plakje.

India, nga ana tjetër, ka pësuar rritje të popullsisë së saj me më shumë se një miliard që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1950. Kombet e Bashkuara presin që India të arrijë kulmin e saj prej 1.7 miliardë deri në vitin 2064. Krahasuar me 49,400 lindje të Kinës në ditë, 86,000 foshnja janë raportohet të lindë çdo ditë në Indi. 

 

07:59 Kuriozitete sara novak

Si evoluuan njerëzit?

Rreth 6-8 milionë vjet më parë, në thellësi të pyjeve ...

Lajmet e fundit nga